Kiedy najlepiej trenować? Rano, w ciągu dnia czy może wieczorem? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą poprawić swoją kondycję, zrzucić zbędne kilogramy lub po prostu zadbać o zdrowie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy organizm jest inny i reaguje na wysiłek fizyczny w różny sposób. Jednak można wyróżnić kilka czynników, które mogą pomóc nam wybrać optymalną porę treningu.
Trenuj w zgodzie z własnym rytmem
Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę nasz rytm dobowy, czyli to, czy jesteśmy raczej porannymi skowronkami czy nocnymi sowami. Niektórzy ludzie czują się lepiej i mają więcej energii rano, inni natomiast wieczorem. Jeśli należymy do pierwszej grupy, to trening rano może być dla nas korzystny, ponieważ pobudzi nasz metabolizm, poprawi nastrój i zwiększy koncentrację na resztę dnia. Jeśli jednak jesteśmy typem wieczornego, to trening rano może być dla nas zbyt wyczerpujący i obniżyć naszą wydajność. W takim przypadku lepiej jest trenować wieczorem, kiedy jesteśmy już rozgrzani i mamy więcej siły.
Dopasuj porę do swoich celów treningowych
Po drugie, należy uwzględnić nasz cel treningowy i rodzaj ćwiczeń, które wykonujemy. Jeśli chcemy spalić tłuszcz i zredukować wagę, to trening rano na czczo może być skuteczny, ponieważ zmusza nasz organizm do korzystania z zapasów tłuszczu jako źródła energii. Jednak taki trening nie powinien być zbyt intensywny ani długi, ponieważ może doprowadzić do utraty mięśni lub osłabienia organizmu. Jeśli natomiast chcemy zbudować masę mięśniową lub poprawić wytrzymałość, to trening wieczorem może być lepszy, ponieważ możemy spożyć odpowiedni posiłek przed i po treningu, który dostarczy nam niezbędnych składników odżywczych do regeneracji i wzrostu mięśni.
Trenuj wtedy, kiedy lubisz
Po trzecie, należy kierować się własnym samopoczuciem i preferencjami. Nie ma sensu zmuszać się do treningu o godzinie, która nam nie odpowiada lub która koliduje z naszym harmonogramem dnia. Trening powinien być przyjemnością, a nie obowiązkiem lub karą. Dlatego warto wybrać taką porę treningu, która sprawia nam radość i motywuje nas do regularnego ćwiczenia. Ważne jest też słuchać swojego ciała i dostosowywać intensywność i czas treningu do naszego stanu zdrowia i kondycji.
Podsumowując, nie ma jednej uniwersalnej pory treningu, która pasowałaby każdemu. Każdy musi znaleźć swoją własną optymalną porę treningu, biorąc pod uwagę swoje indywidualne cechy, cele i potrzeby. Najważniejsze jest jednak to, żeby trenować regularnie i z uśmiechem na twarzy! ...czyli tak, jak to robimy w Stolicy Ruchu :)
Comments